6 marca 2024 r. odbyła się w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu druga edycja międzynarodowej konferencji naukowej „Polish-Czech-Slovak Day 2. Green Universities for Society and Economy“. Prezentujemy relację z wydarzenia.
Wydarzenie otworzył Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. dr hab. Andrzej Kaleta, prezentując Strategię 2030 oraz Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, która ukazała znaczenie współpracy UEW z partnerami z Czech i Słowacji. Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Nauki, a współorganizatorem był The University of Finance and Administration (Prague).
W spotkaniu wzięli udział: Dagmar Urbanova, Radca Ambasady Republiki Słowackiej do spraw handlowych oraz przedstawiciele władz i pracownicy naszej Uczelni.
Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli z 10 uniwersytetów z Polski, Czech i Słowacji:
- Jan Evangelista Purkyně University,
- Masaryk University,
- Politechnika Opolska,
- Prague University of Economics and Business,
- University of Finance and Administration,
- University of Economics in Bratislava,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
- Uniwersytet Gdański,
- Uniwersytet Opolski,
- University of Prešov.





Celem tej międzynarodowej konferencji była prezentacja obecnych lub przyszłych projektów badawczych prowadzonych/projektowanych przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu we współpracy z czeskimi oraz słowackimi partnerami. Szczególna uwaga zwrócona została na badania, które wpisują się w problematykę zrównoważonego rozwoju i wpływają na kształtowanie się nowego modelu społeczeństwa i gospodarki, a także na uwarunkowania społeczne, finansowe oraz zarządcze tych procesów.
Podkreślano, że zarówno prowadzone badania naukowe, jak i kształcenie studentek i studentów powinno uwzględniać potrzeby otoczenia gospodarczego, jak i budować świadomość zielonej gospodarki. Dyskutowano także o wyzwaniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.
Podczas konferencji prelegenci przedstawili dziesięć referatów w ramach dwóch sesji, które prowadził dr hab. Marek Kośny, prof. UEW, Prodziekan Wydziału Ekonomii i Finansów, oraz dr hab. Piotr Rogala, prof. UEW, Dziekan Filii w Jeleniej Górze UEW. Wśród prelegentów byli:
- Ing. Petr Hlaváček, Ph.D. (Jan Evangelista Purkyně University),
- Assoc. Prof. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger and Ing. Andrea Tomášková, Ph.D. (University of Finance and Administration),
- Doc. Ing. Emília Huttmanová, Ph.D., Ing. Jana Chovancová, Ph.D., Mgr. Radoslav Mikča (University of Prešov),
- dr hab. Sławomir Wawak, prof. UEK, dr Dawid Szramowski (Uniwersytet Gdański),
- Assoc. Prof. Mojmír Sabolovič, Ph.D. (Prague University of Economics and Business),
- Ing. Michal Struk, Ph.D. (Masaryk University),
- dr hab. Jacek Potocki, prof. UEW, dr Łukasz Jurek (UEW),
- dr Agnieszka Piekara (UEW).





Prezentacje i dyskusje wskazują na potrzebę pogłębiania współpracy na płaszczyźnie naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej, ponieważ przynosi ona wymierne efekty i stanowi źródło satysfakcji dla uczestników projektów międzynarodowych.
Koordynatorem merytorycznym konferencji była dr hab. Magdalena Sobocińska, prof. UEW, a w organizację wydarzenia zaangażowane było Centrum Współpracy Międzynarodowej, a w tym Dyrektor dr Anna H. Jankowiak, prof. UEW, dr Dariusz Garczyński, dr Maria Knecht-Tarczewska, mgr Karolina Brożyna i mgr Klaudia Stawska.
IW podsumowaniu międzynarodowej konferencji Prorektor ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska podkreśliła potrzebę cyklicznej organizacji tego typu wydarzeń naukowych, zwłaszcza że wpisują się one w implementację Strategii 2030 oraz Plan Rozwoju Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za udział w wydarzeniu oraz zapraszamy do wspólnej realizacji projektów badawczych i tworzenia wartościowych publikacji.



